REKLAMA
Lca.pl » Publicystyka » Komentarz

2023-09-28 13:22:09 - Autor: WP(lca.pl)
Dlaczego warto robić regularne podstawowe badanie krwi?
Podstawowe badanie krwi pozwala na pomiar i oznaczenie poszczególnych elementów, dzięki czemu możliwa jest ocena ogólnego stanu zdrowia oraz wstępna diagnostyka wielu chorób. Jakie badania warto wykonać i co jaki czas je powtarzać? Przedstawiamy krótki poradnik!
REKLAMA

Podstawowe badania krwi 

Podstawowe badanie krwi to prosty i skuteczny sposób, aby ocenić stan i funkcjonowanie całego organizmu. Wyniki badań pozwalają zaobserwować niepokojące anomalie lub schorzenia, monitorować rozwój choroby oraz ocenić przebieg jej leczenia. W zależności od wykonywanego badania wyniki są najczęściej dostępne po kilku godzinach lub kilku dniach. Jakie badania należą do podstawowej profilaktyki zdrowia i co jaki czas należy je powtarzać?

Morfologia krwi 

Jednym z najbardziej podstawowych badań krwi jest morfologia. Badanie polega na pobraniu próbki na podstawie, której określana jest liczba białych i czerwonych krwinek. W badaniu sprawdzane są także stężenie hemoglobiny w erytrocytach oraz stężenie hemoglobiny wewnątrz krwinek czerwonych. Oba czynniki mają duży wpływ na ogólny stan organizmu oraz niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania transport tlenu do komórek ciała. Morfologię warto wykonywać raz na rok, chyba że lekarz rodzinny lub prowadzący wyda inne zalecenia.

Lipidogram

Profil lipidowy obrazuje poziom cholesterolu oraz trójglicerydów w organizmie. Na lipidogramie zostaje oznaczony cholesterol całkowity oraz poszczególne frakcje HDL i LDL, czyli tzw. zły i dobry cholesterol. Badanie pozwala określić stan gospodarki lipidowej oraz ocenić ryzyko miażdżycy i chorób wieńcowych. Regularne badanie cholesterolu ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych. Na choroby o tym podłożu narażeni są zwłaszcza panowie. Pierwszy lipidogram warto wykonać w okolicach 20 roku życia. 

Glikemia

Badanie umożliwia pomiar glukozy we krwi. Jest wykonywane w celu diagnostyki lub monitorowania cukrzycy. W zależności od celu badania glikemia może być wykonywana na czczo, w dowolnym momencie dnia lub po doustnym obciążeniu pacjenta glukozą. Dla każdego rodzaju badania obowiązują inne normy poziomu glukozy we krwi.

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe również należą do podstawowych badań krwi. Oznaczenie enzymów wątrobowych pozwala ocenić stan i poprawność funkcjonowania wątroby. Odchylenia od normy mogą wskazywać na zaburzenia gospodarki tłuszczowej lub poważniejsze schorzenia jak zapalenie wątroby typu B i C, cukrzyca lub problem z nadużywaniem alkoholu. Badanie jest także przydatne w diagnostyce schorzeń przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. 

Hormony tarczycy

Podstawowym badaniem krwi w kierunku hormonów tarczycy jest oznaczenie poziomu TSH, czyli  tyreotropiny. Jeśli wykryty poziom odbiega od normy, w kolejnych etapach badane są  T3 i FT4 (trójjodotyronina, tyroksyna). Ich wysokie lub niskie stężenie może świadczyć o niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Badanie należy wykonywać co kilka lat lub w przypadku zauważenia niepokojących objawów jak senność, utrata wagi lub nagły wzrost masy. Badanie zalecane jest także kobietom w ciąży i paniom planującym powiększenie rodziny.

Odczyn Biernackiego

Odczyn Biernackiego, czyli OB, ocenia szybkość opadania krwinek czerwonych. Badanie często wykonuje się wraz z CRP, czyli określeniem poziomu białka w osoczu. Oba parametry są pomocne w diagnostyce stanów zapalnych, infekcji wirusowych i niektórych nowotworów.

Dlaczego warto robić regularne podstawowe badanie krwi?

Wykonywanie regularnych podstawowych badań krwi pozwala zachować kontrolę nad stanem swojego zdrowia i poprawnym funkcjonowania całego organizmu. Poszczególne oznaczenia pozwalają zmierzyć ilość płytek krwi, poziom cukru lub stężenie hormonów. Wykryte anomalie mogą być podstawą do dalszej diagnostyki i przyczynić się do efektywnego leczenia na wczesnym stadium rozwoju choroby. Regularne badania krwi mają także duże znaczenie w przypadku sportowców oraz osób prowadzących aktywny tryb życia, które poprzez intensywność treningów znacznie bardziej obciążają swój organizm. 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Oferty pracy w opiece w Niemczech: Możliwości, wymagania i perspektywy
Legnica -
Planujesz wakacje last minute? Oto jak nie dać się zaskoczyć wysokim kosztom
Legnica -
Czy ojcowie - zawodowi kierowcy - korzystają z urlopu tacierzyńskiego?
Legnica -
XPICTOC BOCKPEC! Redakcja portalu lca.pl składa życzenia wielkanocne
REKLAMA
Legnica -
Uchwała frankowa wraca do Sądu Najwyższego
Legnica -
Zamki na piasku Macieja Kupaja
Legnica -
Fundacja Art Hero: Inspirujące Warsztaty dla Wszystkich!
Legnica -
Jakie są obecnie warunki dla transportu w Polsce?
Legnica -
Art Hero x Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny: Bohaterowie Kreatywności i Aktywności w Legnicy
Legnica -
Praca zdalna i praca hybrydowa - jak i gdzie szukać ofert pracy?
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl