REKLAMA
Lca.pl » Publicystyka » Wywiad

2012-10-08 14:36:08 - Autor: LS(lca.pl)
Legniczanie czytają, ale zawsze może być lepiej
Legnicka Biblioteka Publiczna ma około 20 tys. czytelników. Jej działalność nie kończy się na wypożyczaniu książek. Biblioteka i jej filie prowadzą wiele form działalności. Opowiada o nich Anna Gątowska.
REKLAMA


Anna Gątowska
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
Z Anną Gątowską, dyrektor Legnickiej Biblioteki Publicznej rozmawia Lilla Sadowska

Mówi się, że ludzie nie czytają książek, tymczasem w Legnicy jest kilkanaście filii bibliotek. To chyba oznacza, że z czytelnictwem w naszym mieście nie jest tak źle?
- Zawsze może być jeszcze lepiej, ale w niespełna 100-tysięcznej Legnicy stale czyta ponad 20 tys. osób. Nie licząc odwiedzających czytelnie i korzystających z oferty kulturalnej i edukacyjnej – tych jest ponad 30 tysięcy.

Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, prowadzicie szeroko zakrojoną działalność. Proszę opowiedzieć o niej.
- Uważam, że biblioteki publiczne jako pierwsze dostosowały się do zmian, które nastąpiły po 1989 roku. Świadczy o tym choćby otwartość na zmiany, nowinki techniczne, podejście do czytelnika, bardzo szeroka działalność kulturalna. W Legnicy, starając się o zabezpieczenie potrzeb czytelniczych wszystkich mieszkańców, pochylamy się nad najmłodszymi dziećmi – w wieku 3-5 lat i ich opiekunami, pilotujemy edukację kulturalną przedszkolaków i dzieci i młodzieży szkolnej, wspomagamy czytelniczo i informacyjnie studentów i środowisko naukowe miasta. Wyszukujemy nisze problemowe, gdzie niezbędne jest działanie interwencyjne – tak powstała Ekobiblioteka, Wypożyczalnia „72 h”, Centrum Dokumentacji Romskiej, Filia Zbiorów Muzycznych i Specjalnych ze zbiorem „książki mówionej”, Punkt Informacji Prawnej i Zawodowej. Działalność Biblioteki nie polega na akcyjności, wymienione przeze mnie formy zostały bądź wypracowane i udoskonalone przez pokolenia bibliotekarzy, bądź są odpowiedzią na wymagania współczesności. Obecnie szczególną uwagę zwracamy na udział w kulturze osób starszych i niepełnosprawnych.

Właśnie op to chciałam zapytać. Legnicka biblioteka jest otwarta dla wszystkich legniczan, myślę tu o niepełnosprawnych, głuchoniemych i wszystkich, którzy mają trudności z poruszaniem się samodzielnie.
- Staramy się stworzyć ofertę dla osób chorych i niepełnosprawnych, stąd książka mówiona, filia działająca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, dostarczanie książki do domu, no i bogata oferta, której głównym zadaniem jest nie tylko umożliwienie udziału w kulturze, ale także integracja środowisk.

Za swoją działalność zostaliście wyróżnieni, odebrała Pani nagrodę w Pałacu Prezydenckim.
- To wielki zaszczyt dla Legnickiej Biblioteki Publicznej. Zostaliśmy dostrzeżeni już na etapie eliminacji na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, zdobyliśmy Tytuł Lodołamacza w kategorii Pracodawca Nieprzedsiębiorca w VII edycji konkursu promującego zatrudnianie osób niepełnosprawnych i aktywność osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia - Lodołamacze 2012, którego organizatorem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. No i okazało się, że automatycznie staliśmy się reprezentantem obu województw w finale ogólnopolskim. 27 września LBP podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie, LBP zajęła w swojej kategorii II miejsce. To wielki sukces. Było wielu znakomitych nominatów, wyprzedziło nas Muzeum Kinematografii z Łodzi, ale fakt dostrzeżenia pracy biblioteki publicznej świadczy o zmianach w postrzeganiu naszej działalności, wyzbyciu się stereotypów. Ten sukces nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania bibliotekarzy, jest też wiele instytucji które wspierają naszą działalność, dziękuję im wszystkim.

Co przed wami? Plany, zamierzenia, propozycje dla czytelników, marzenia.
- Planów jest bardzo wiele, ale także i wiele trudności. Instytucjom kultury ciężko funkcjonuje się w czasie kryzysu i nie wynika to tylko z przyczyn finansowych, zauważamy także dużą obniżkę nastrojów wśród naszych odbiorców. Na szczęście biblioteki publiczne nie pobierają opłat za swoją działalność (choć mile widziane są drobne darowizny-cegiełki). Bibliotekarze nierzadko słuchają o problemach naszych czytelników, podsuwają dobrą książkę, stosują elementy biblioterapii. Uczestniczą też w sukcesach. Ciągle myślimy, jak przyciągnąć młodzież do bibliotek – czytanie nie jest niestety, modne. Może zadziała oferta e-booków… Marzenia to przede wszystkim stworzenie nowoczesnej biblioteki na bazie siedziby LBP przy ul. Piastowskiej, z dostępem dla osób niepełnosprawnych. I jeszcze bogatsza oferta książek… i jeszcze wielu autorów do przedstawienia naszym legniczanom.

Życzę spełnienia wszystkich, bo jeśli się spełnią, to z korzyścią dla nas – czytelników.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Myślisz o pracy w policji? Przeczytaj rozmowę z komisarz Jagodą Ekiert
Legnica -
Pieróg: ZUK to firma owiana „pocovidową mgłą tajemnicy”
Legnica -
Jacek Kiełb: Jestem dla Was!
art. sp.
Legnica -
Zaczynał jako posterunkowy, dziś jest komendantem
REKLAMA
Legnica -
Zagórski: Musiałem wykazać więcej samozaparcia żeby coś osiągnąć
Legnica -
Legniczanka zaśpiewa w „Szansie na sukces”
Legnica -
O tym, co poniemieckie – wywiad z autorką książki Karoliną Kuszyk
Legnica -
Renesans kolei na Dolnym Śląsku nadal trwa
Legnica -
To był dobry rok dla powiatu legnickiego
Legnica -
Fake newsy mają większy wpływ na rzeczywistość
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl