REKLAMA
Lca.pl » Publicystyka » Wywiad

2015-08-21 11:59:25 - Autor: LS(lca.pl)
Łukasz Banaszak: Postawiłem na Dolny Śląsk
Legniczanin Łukasz Banaszak jest jednym z sześciu przedstawicieli Polski w European Disability Forum w Brukseli. W ramach jej prac zajmuje się tematyką związaną ze zdrowiem.
REKLAMA

Z Łukaszem Banaszakiem rozmawia Lilla Sadowska

Niedawno minęły 2 lata od momentu powołania do komisji eksperckiej European Disability Forum w Brukseli. Jakie zmiany udało się Panu w tym czasie wprowadzić?

W ciągu tych dwóch lat zrealizowałem wiele cennych inicjatyw dla mieszkańców Dolnego Śląska min. przyjęcie Europejskiej Karty Praw Osób z Autyzmem. Ostatnio razem z Bartłomiejem Skrzyńskim rzecznikiem prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnością i Grzegorzem Kozłowskim przewodniczącym Zarządu Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących zmieniliśmy Ustawę Kodeks Wyborczy w kierunku bez barier. Nakładki brajlowskie na kartach do głosowania zostały zachowane. W międzyczasie uczestniczyłem w konsultacjach dotyczących bardzo ważnego projektu dla mieszkańców Wrocławia - budowy traktu. Wreszcie niedawno zablokowaliśmy przyjęcie szkodliwego projektu nowelizacji Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W praktyce był to przysłowiowy skok na 1 procent podatku dla małych organizacji pozarządowych. Wymienienie wszystkich podjętych inicjatyw jest niemożliwe: setki spotkań, konferencji, interwencji, konsultacje projektów i realna praca w regionie.

Czym Pan się zajmuje na Europejskim Forum?

W ramach prac mojej komisji zajmuję się dostępem do opieki zdrowotnej i stereotypami związanymi ze zdrowiem. Przyznaję to bardzo trudny i odpowiedzialny odcinek. Zwłaszcza że w Polsce w tym zakresie jest wiele do zrobienia. Począwszy od cyfryzacji ochrony zdrowia skończywszy na idei szpitali bez barier. W kraju promuję zastosowanie nowoczesnych technologii w przekraczaniu barier.

Jest Pan jedynym z niewielu legniczan którym udało się zrobić międzynarodową karierę. Jaką ma Pan receptę na sukces?

Warto przy tej okazji wspomnieć o innych znanych legniczanach z którymi się przyjaźnię wybitny pisarz Rafał Podraza i Elle Vine, polonijny polityk z ramienia Partii Laburzystów w Wielkiej Brytanii. Prywatnie uciekam od dawania rad ale udało mi się osiągnąć sukces dzięki dyscyplinie, pracowitości i dążeniu do działań ponad podziałami. Szczególnie to ostatnie wydaje się być istotne ze względu na czasy w jakich przyszło nam żyć.

Oprócz licznych inicjatyw w przestrzeni publicznej robi Pan również doktorat. Jakie obszary Pan bada?

Jako uczestnik stacjonarnych studiów doktoranckich pracuję naukowo w Dolnośląskiej Szkole Wyższej pod kierunkiem prof. dr hab. Mirosława Patalona. W dysertacji skupiam się na zastosowaniu nowoczesnych, przyjaznych technologii w edukacyjnym przekraczaniu barier. Wybór uczelni był podyktowany poszukiwaniem nietradycyjnej, innowacyjnej dydaktyki dla takich nietradycyjnych doktorantów jak ja. Z perspektywy czasu cenię ten wybór. Uczelnia stwarza duże możliwości do działań krajowych i międzynarodowych. Jako laureat stypendium MNISW za wybitne osiągnięcia w nauce miałem spory wybór szkół wyższych w Polsce. Postawiłem na Dolny Śląsk, tu się kształcę i na jego rzecz chcę pracować.

Łukasz Banaszak - Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce. Z wykształcenia andragog, doktorant w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Jeden z sześciu ekspertów biorących udział w pracach European Disability Forum z ramienia PFON. W praktyce edukacyjnej zajmuje się problematyką edukacji permanentnej i rehabilitacji leczniczej osób z niepełnosprawnością. Do jego zainteresowań badawczych należą: andragogika specjalna, wykluczenie cyfrowe, zastosowanie IT w przekraczaniu barier. Pasjonat nowoczesnych technologii. Uwielbia podróże i kuchnię koreańską. Od wielu lat pracuje w trzecim sektorze na rzecz poprawy jakości i wyrównywania szans edukacyjnych osób z niepełnosprawnością.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Myślisz o pracy w policji? Przeczytaj rozmowę z komisarz Jagodą Ekiert
Legnica -
Pieróg: ZUK to firma owiana „pocovidową mgłą tajemnicy”
Legnica -
Jacek Kiełb: Jestem dla Was!
art. sp.
Legnica -
Zaczynał jako posterunkowy, dziś jest komendantem
REKLAMA
Legnica -
Zagórski: Musiałem wykazać więcej samozaparcia żeby coś osiągnąć
Legnica -
Legniczanka zaśpiewa w „Szansie na sukces”
Legnica -
O tym, co poniemieckie – wywiad z autorką książki Karoliną Kuszyk
Legnica -
Renesans kolei na Dolnym Śląsku nadal trwa
Legnica -
To był dobry rok dla powiatu legnickiego
Legnica -
Fake newsy mają większy wpływ na rzeczywistość
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl