REKLAMA
Lca.pl » Publicystyka » Komentarz

2024-05-07 14:34:30 - Autor: M
Czy ojcowie - zawodowi kierowcy - korzystają z urlopu tacierzyńskiego?
Wiemy dokładnie jak wygląda praca zawodowego kierowcy w trasie. Tato – kierowca bywa w domu zdecydowanie rzadziej, niż tata pracujący w systemie jednozmianowym, codziennym. Ale czy to powód, aby nie korzystać z praw, które ojcom się po prostu należą? Myślę, że każdy młody tata powinien spędzić ten czas z dzieckiem. To możemy wykorzystać tylko raz przy każdym dziecku, na pewno nigdy nie nadrobimy tego czasu. Korzystajmy z tego, po co mamy później żałować, że nie widzieliśmy pierwszego uśmiechu naszego niemowlaka – namawia Mariusz Frąc, prezes i współwłaściciel MaWo Group i ojciec trójki dzieci.
REKLAMA


Urlop tacierzyński
Foto: MF
Urlop ojcowski bardzo często rozumiany jest tak samo jak urlop tacierzyński. Pojęcia te, z reguły używane są przez nas zamiennie i myślimy, że oznaczają to samo. Jest to podejście mylne i zapewne wynika z niewystarczającej wiedzy pracowników w ogóle. Te pojęcia mają jeden mianownik - oba dotyczą tatusiów i mają związek z przywilejami.


Mariusz Frąc
Foto: MF
Urlop ojcowski wynosi 14 dni kalendarzowych. Może być wykorzystany w jednej części, bądź być podzielony na dwie równe, z których każda musi wynosić 7 dni. Ważne jest przy tym, że dni te liczymy jako dni kalendarzowe, a ich liczba nie ulega zmianie przy narodzinach np. bliźniaków czy trojaczków. Zawsze jest to 2 tygodnie. Zgodnie z wprowadzonymi w 2023 r. zmianami w kodeksie pracy, z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Jest to prawo ojca, którego pracodawca nie może odmówić. Urlop ten, udzielany jest na wniosek pracownika, który musi zostać sporządzony w formie papierowej lub elektronicznej. Musimy go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed jego rozpoczęciem.

Urlop tacierzyński, to potocznie nazywana część urlopu macierzyńskiego. Z urlopu tacierzyńskiego można skorzystać jedynie wtedy, kiedy matka zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka. Jeśli matka zdecyduje się na powrót do pracy, to z niewykorzystanej części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego korzysta pracownik-ojciec. Na długość niewykorzystanego urlopu ma wpływ ilość dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. W skrajnych przypadkach długość urlopu tacierzyńskiego może wynosić od 6 tygodni w przypadku urodzenia się jednego dziecka, do nawet 23 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się pięciorga i więcej dzieci. Aby pracodawca mógł udzielić ojcu taki urlop, niezbędne będzie złożenie przez zatrudnionego pisemnego wniosku w terminie nie krótszym, niż 14 dni przed jego wykorzystaniem. Tutaj również pracodawca nie może odmówić jego udzielenia ,o ile zachowane zostały terminy. Urlopu tacierzyńskiego nie można podzielić na części. Powinien zostać wykorzystany bezpośrednio po rezygnacji matki z części jej prawa do urlopu macierzyńskiego.

- Zmienia się transport, zmieniają się także zawodowi kierowcy. Dzisiaj bardzo dużą ich część stanowią młodzi mężczyźni, zapewne przyszli ojcowie. Sam zaczynałem swoją karierę w transporcie jako kierowca ciężarówki. Ale wtedy nie było mowy o tacierzyńskim i ojcowskim. Jak dorastała dwójka moich starszych dzieci, to ja ten czas spędziłem w kabinie ciężarówki i naprawdę wiem o czym mówię. Dlatego namawiam dzisiejszych kierowców – młodych tatusiów do wzięcia krótkiej przerwy i zostanie blisko swoich pociech przez ten krótki czas. Tego nikt Wam potem nie zabierze, a firma przetrwa przez kilka tygodni. A właścicielom firm transportowych zawsze powtarzam, że dobry kierowca, to zadowolony kierowca, także z życia prywatnego – podsumowuje Mariusz Frąc, ojciec i prezes MaWo Group oraz członek Stowarzyszenia Ambasador Polskiego Transportu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
POLECAMY
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Jakie zabiegi medyczne są objęte kredytowaniem?
art. sp.
Legnica -
Jak stworzyć angażujące treści dla reklam na LinkedIn?
Legnica -
Dożynki Wojewódzkie w tym roku w Małowicach
Legnica -
RCP a efektywność pracy. Jak systemy ewidencyjne mogą pomóc w optymalizacji zasobów
REKLAMA
Legnica -
Policja apeluje: Pokaż swojemu dziecku bezpieczną drogę do szkoły!
Legnica -
Rola emocji w zakładach sportowych: Jak unikać typowania pod wpływem impulsu?
Legnica -
Zabieg usunięcia zaćmy — jakie są jego efekty?
Legnica -
Praktyczne wskazówki dotyczące serwerów proxy w codziennym życiu
Legnica -
Schizofrenia a lęk – skąd się bierze i jak wpływa na życie pacjentów?
art. sp.
Legnica -
Nawet 100 mln zł na rozwój dolnośląskiego sportu!
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl